Certifierade DonJoy utprovare

För att beställa knäortoserna DonJoy Armor och DonJoy Defiance måste du kontakta en Certifierad DonJoy utprovare som mäter ut den storlek som just du behöver. Nedan finner du listan på certifierade DonJoy utprovare i Sverige.

Norra Sverige

Aktiv Ortopedteknik i Gävle
Gävle sjukhus, ingång 15
801 87 Gävle
gavle@aktivortopedteknik.se 
026-154940

Fot & Sko specialisten
Södra Kungsgatan 7
802 51 Gävle
026-612085

Hägglunds Kiropraktik& Rehab
Marinvägen 3
Sundsvall
060-123312

Phox AB
Umeå
0703-018848

Winterstone
Umeå
0702-724460

Hägglunds Kiropraktik& Rehab
Hagvägen 16
Östersund
063-125404

Stockholm/Uppsala/Örebro

Sport & Rehab Åkeshov
Bergslagsvägen 60
168 75 Bromma
08-177790

Linds Ortopediska Solna
Sundbybergsvägen 1
Solna
08-55807900 

Ortopedteknik Anatomic
Vallhallavägen 91, Hus L2
114 86 Stockholm
08-200077

Ortopedian AB
Östra Järnvägsgatan 25
111 20 Stockholm
08-362411

Linds Ortopediska Södertälje
Wedavägen 4 
Södertälje
08-55807902

Biffens MC
Kungsängsvägen 18
753 23 Uppsala
0708-101336

Muskelcentrum
Gränby Bilgata 2
754 31 Uppsala
018-290700

Örebro Rehabcentrum AB
Klerkgatan 16
702 25 Örebro
019-6028220

Västra/Östra Sverige

Ortopedteknik Borås
Södra Älvsborgs Sjukhus
50182 Borås
ota.boras@vgregion.se 
033-6161460

TeamOlmed Eksjö
Björkvägen 2
57533 Eksjö
jonkoping@teamolmed.se
036-300150

Aktiv-Butiken Eskilstuna
Bryggaregatan 7A
63343 Eskilstuna
eskilstuna.butik@aktivortopedteknik.se 
016-514801 

Aktiv Ortopedteknik Eskilstuna
Mälarsjukhuset
63188 Eskilstuna
eskilstuna@aktivortopedteknik.se   
016-103041

Aktiv-Butiken Falun
Kristinegatan 18
79171 Falun
falun.butik@aktivortopedteknik.se 
023-705239

Aktiv Ortopedteknik Falun
Falu lasarett
79182 Falun
falun@aktivortopedteknik.se  
023-705234

Göran Sjödens Rehabshop
Rosenlundsgatan 4
41120 Göteborg
info@rehabshop.com 
031-7119914 

OrtopediVäst i Göteborg
Spåntorget 4
41678 Göteborg
ortopedivastigbg@tele2.se 
031-193530 

Ortopedteknik Göteborg
Falkenbergsgatan 3, Uppgång B, Plan 4
41285 Göteborg
ota.su@vgregion.se 
031-3438144 

TeamOlmed Jönköping
Pjäsgatan 2
55305 Jönköping
jonkoping@teamolmed.se
036-300150

Aktiv Ortopedteknik Katrineholm
Kullbergska sjukhuset
64133 Katrineholm
katrineholm@aktivortopedteknik.se 
0150-56596

Färjestad Ortopedteknik
Klarälvsklinken, Norra infarten 75
65465 Karlstad
info@farjestadot.se 
054-212060

TeamOlmed
Centralsjukhuset
651 85 Karlstad
karlstad@teamolmed.se 
054-615362 

Skarborgs Ortopedservice Lidköping
Skarborgs sjukhus
53151 Lidköping
sosabl@ortopedservice.se 
0510-85561

Linköping Health Care
Torkelbergsgatan 14
58225 Linköping
healthcare@ihc.eu 
013-4605000

TeamOlmed Linköping
Brigadgatan 20C
58758 Linköping
linkoping@teamolmed.se 
010-1033075

FysioMax
Hantverkaregatan 51
60245 Norrköping
info@fysiomax.se 
011-127400 

TeamOlmed
Koppargatan 3
602 23 Norrköping
norrkoping@teamolmed.se 
010-451 33 00 

Aktiv Ortopedteknik Nyköping
Lasarettet
61185 Nyköping
nykoping@aktivortopedteknik.se  
0155-245074

TeamOlmed Motala
Lasarettet i Motala
59185 Motala
motala@teamolmed.se 
010-1047113

TeamOlmed
Björkhagsgatan 2
663 30 Skoghall
skoghall@teamolmed.se
054-513612

Skarborgs Ortopedservice Butiken (Stallsiken)
Norra Metallvägen 5
541 39 Skövde
sosab@ortopedservice.se 
0790-688896

Skarborgs Ortopedservice Skövde
Skarborgs sjukhus
54185 Skövde
sosab@ortopedservice.se 
0500-431582 

Ortopedteknik Trollhättan
Norra Älvsborgs Läns sjukhus
46173 Trollhättan
nu.ota@vgregion.se 
010-4352740

TeamOlmed
Österlånggatan 44
461 30 Trollhättan
trollhattan@teamolmed.se 
0520-420500

Ortopedteknik Uddevalla
Uddevalla Sjukhus
45180 Uddevalla
nu.ota@vgregion.se 
010-4352740

TeamOlmed
Cypressgatan 1B
621 58 Visby
info.gotland@teamolmed.se 
0498-279942 

Aktiv Ortopedteknik Västerås
Västmanlands sjukhus (Ingång 2)
72189 Västerås
vasteras@aktivortopedteknik.se 
021-173503

Södra Sverige

Keva Motor AB
Svärtingstorp 9158
281 93 Finja
0451-16102

TeamOlmed Halmstad
Lasarettsvägen 2
301 85 Halmstad
halmstad@teamolmed.se 
035-13 12 56

Aktiv Ortopedteknik Helsingborg
Florettgatan 25
254 67 Helsingborg
helsingborg@aktivortopedteknik.se 
042 - 13 24 55

SOL Fot & Sko Helsingborg
Hälsovägen 1
252 21 Helsingborg
info@fotsko.se 
042-13 95 50

TeamOlmed
Malmbrogatan 14
392 35 Kalmar
kalmar@teamolmed.se 
010-451 33 02 

Karlskrona Ortopedteknik
Blekinge Sjukhuset
Lasarettsvägen
0455-731000 

Aktiv Ortopedteknik Kristianstad
Centralsjukhuset i Kristianstad
291 85 Kristianstad
kristianstad@aktivortopedteknik.se 
044 - 3091295

TeamOlmed Kungsbacka
Tölövägen 9
434 40 Kungsbacka
kungsbacka@teamolmed.se 
0300-131 80

TeamOlmed Ljungby
Lasarettet
341 82 Ljungby
ljungby@teamolmed.se  
010-451 33 04

Aktiv Ortopedteknik Lund
Lasarettsgatan 29
221 85 Lund
lund@aktivortopedteknik.se 
046 - 31 15 80

Jonte Engdahl
Motorsports AB
Teknikvägen 4
246 43 Löddeköpinge
046 712 604
info@JE68.se  

Aktiv-butiken Malmö
Fosievägen 2
214 31 Malmö
malmo@aktivortopedteknik.se 
040 - 617 15 50 

TeamOlmed Varberg
Sjukhuset i Varberg
432 81 Varberg
varberg@teamolmed.se 
0340-48 15 65 

TeamOlmed Västervik
Västerviks Sjukhus
59381 Västervik
vastervik@teamolmed.se  
010-451 33 03

TeamOlmed Växjö
V. Esplanaden 9 B
352 31 Växjö
vaxjo@teamolmed.se 
010-451 33 50

Aktiv Ortopedteknik Ängelholm
Södra sjukhuset
262 81 Ängelholm
angelholm@aktivortopedteknik.se 
0431-810 03

Ni kan även kontakta DJO's produktspecialister

Maria Ottander
maria.ottander@djoglobal.com 
0703 35 13 41
Stockholm, Uppsala, Örebro

Dimo Tzotzis
dimo.tzotzis@djoglobal.com 
0706 50 91 41
Blekinge, Kalmar, Skåne, Halland, Kronoberg, Jönköping, Gävleborg, Jämtland, Norrbotten 

Rickard Hanzek
rickard.hanzek@djoglobal.com
0761 30 57 70
Västra Götaland, Dalarna, Västmanland, Värmland, Södermanland, Östergötland, Gotland